You are currently viewing مسئولیت اجتماعی شرکتی؛ CSR

مسئولیت اجتماعی یک مفهوم مدیریتی است که بر تلفیق نگرانی‌های اجتماعی و نگرانی‌های زیست محیطی در عملیات تجاری یک شرکت تمرکز دارد.

مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR) نوعی از خود تنظیمی کسب و کار با هدف پاسخگویی اجتماعی است؛ هیچ روش دقیقی وجود ندارد که شرکت‌ها بتوانند CSR را اجرا کنند.

بسیاری از ابتکارات CSR شرکتی تلاش می‌کنند تا به طور مثبت به مردم، اقتصاد یا محیط زیست کمک کنند؛ در محیط آگاه اجتماعی امروزی، کارمندان و مشتریان برای کار کردن و خرج کردن پول خود با کسب و کارهایی که CSR را در اولویت قرار می دهند، ارزش قائل می‌شوند.

چون استفاده از مسئولیت اجتماعی در میان شرکت‌ها در حال گسترش است، داشتن یک تصویر آگاهانه اجتماعی اهمیت فزاینده ای دارد؛ مشتریان، کارمندان و سهامداران وقتی یک برند یا شرکت را انتخاب می‌کنند CSR را اولویت قرار می‌دهند و آن‌ها شرکت‌ها را مسئول ایجاد تغییرات اجتماعی با اعتقادات تجاری، شیوه‌ها و سود خود می‌دانند.

اولین قدم در برنامه ریزی CSR شناسایی مشکلات اجتماعی و محیط زیستی است که با ماموریت اصلی و اهداف مالی شرکت شما همسو باشد؛ با انتخاب اینکه انجام چه کاری برای نتیجه نهایی CSR مناسب است و ارزش‌هایی که برای آن مهم است، شرکت شما از مزایای مهمی برخوردار خواهد شد ازجمله اینکه شرکت در موقعیت بهتری برای رهبری، تقویت هویت برند خود و ایجاد اعتماد و روابط معنادار تر با مشتریان، کارکنان، تامین کنند گان، سهامداران، جامعه و سایر ذینفعان قرار خواهد گرفت.

هنگامی که یک شرکت طرح CSR را توسعه می‌دهد، معمولاً تصمیم می‌گیرد تا اهداف یا برنامه‌های خاصی را تعیین کند و تقریباً به همان روشی که اهداف مالی تعیین می‌شوند و پیشرفت خود را به طور عمومی گزارش دهد یا جریان این روند را برای عموم آشکار کند.

4 نوع مسئولیت شرکتی که کسب و کار شما می‌تواند انجام دهد:

با شناخت اهمیت تلاش‌های مسئولیت اجتماعی برای مشتریان، کارکنان و ذینفعان، بسیاری از شرکت‌ها بر روی چند دسته کلی CSR تمرکز می‌کنند، از جمله:

تلاش‌های زیست محیطی: یکی از تمرکزهای اصلی CSR روی محیط زیست است. کسب و کارها، صرف نظر از اندازه، تاثیر بزرگی در تولید کربن دارند. هر فعالیت شرکت که در جهت کاهش این اثر باشد برای جامعه و خود شرکت مفید است.

بشردوستی: کسب و کارها می‌توانند با اهدای پول، محصولات یا خدمات به اهداف اجتماعی و سازمان‌های غیرانتفاعی مسئولیت اجتماعی را انجام دهند شرکت‌های بزرگ‌تر تمایل دارند منابع فراوانی داشته باشند که بتوانند برای خیریه‌ها و برنامه‌های جامعه محلی مفید باشند.

شیوه‌های کار اخلاقی: با آموزش کارمندانی منصف و با اخلاق، شرکت‌ها می‌توانند CSR خود را نشان دهند. این امر به ویژه در مورد مشاغلی که در مکان‌های بین المللی با قوانین کار متفاوت فعالیت می کنند صادق است.

داوطلبی: همکاری در رفع مشکلات یا اختصاص داوطلبانه وقت خود (وقت کارکنانتان) در رویدادهای اجتماعی چیزهای زیادی در مورد صداقت یک شرکت می‌گوید. شرکت‌ها با انجام کارهای خوب بدون انتظار هیچ چیز می‌توانند نگرانی (حمایت) خود را نسبت به مسائل خاص و علل اجتماعی ابراز کنند

هنگام ایجاد یک مدل کسب و کار با مسئولیت پذیری اجتماعی از چه چیزهایی باید اجتناب کرد

تبدیل شدن به یک کسب‌وکار با مسئولیت‌پذیری اجتماعی می‌تواند ساده باشد، اگرچه چند اخطار وجود دارد .

ابتدا، کسب و کارها باید از مشارکت در تلاش‌های خیریه‌ای که ارتباطی با موضوع اصلی شرکت ندارند یا هر چیزی که به هر نحوی استانداردهای اخلاقی شرکت را نقض کنند، اجتناب کنند. به جای ارسال کورکورانه پول به یک سازمان کاملاً نامرتبط، یک سازمان غیرانتفاعی که شرکت شما به آن اعتقاد دارد یا یک پروژه در جامعه خود پیدا کنید.

دوم، فرصت های CSR را به تنهایی برای فرآیند بازاریابی استفاده نکنید. اجرای یک کمپین مسئولیت شرکتی به عنوان یک طرح بازاریابی سریع ، در صورتی که کسب و کار شما از آن پیروی نکند ،می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. به جای استفاده از یک اقدام یک بار مصرف، می‌توانید در طول زمان شیوه‌های تجاری مسئولیت پذیری اجتماعی را اتخاذ کنید کارکنان و مصرف کنندگان به شرکت‌هایی که مسئولیت اجتماعی بلندمدت را پذیرفته اند واکنش مثبت نشان می‌دهند.

و در آخر، اگر فعالیت‌های پایداری را در نظر می‌گیرید که هنوز از نظر قانونی مورد نیاز نیستند، منتظر نمانید آنها را اجرا کنید. با اتخاذ هنجارهای مسئولیت پذیری اجتماعی در مراحل اولیه، یک مانع برای صنعت خود ایجاد کنید و فرآیند خود را اصلاح کنید.

انجام ابتکارات CSR یک پیروزی برای همه کسانی است که درگیر آن هستند. تأثیر اعمال شما نه تنها برای مصرف کنندگان و کارمندان آگاه اجتماعی جذاب خواهد بود، بلکه می‌تواند تفاوت واقعی در جهان ایجاد کند.

شرکت شما صرفه جویی در هزینه استراتژی‌های سرمایه گذاری خود را از طریق حسابداری و گزارش‌های سالانه برجسته می‌کند، همچنین می‌تواند نتایج مثبت فعالیت‌های زیست محیطی را از طریق گزارش CSR یا پایداری نشان دهد. بسیاری از شرکت‌ها انتخاب می‌کنند که شاخص‌های کلیدی زیست محیطی را مانند کاهش انتشار گاز CO2 در نتیجه مثلا استفاده از سوخت‌های مناسب و یا فعالیت‌های دیگر را در گزارش های سرمایه گذاری‌ها و ابلاغیه‌های کارمندان و دیگر سهامداران ادغام کنند .

با رشد صنعت حمل و نقل، آگاهی دولت‌ها، سرمایه گذاران، جوامع و مصرف کنندگان نیز بیش از پیش از تاثیرات این صنعت بر آب و هوا و سلامت جامعه  در حال افزایش است . آنها به شدت به دنبال شرکت‌های حمل و نقل و حامل‌های باری و ارائه دهندگان لجستیکی هستند که برای کاهش آلاینده‌های کامیون، ریلی و سایر حمل و نقل  دیگر قدمی بر می‌دارند. جوامعی که نزدیک بندرهای حمل بار زندگی می‌کنند نیز به دنبال رهایی از افزایش ازدحام، سروصدا و تاثیرات منفی دیگر هستند.

حمل و نقل کارآمدتر با قطع انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌تواند به بهبود کیفیت هوا و تغییرات آب و هوایی کمک کند. هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و همچنین نشان‌دهنده اهمیت اساسی “مردم، سود و کره زمین” نسبت به یک کالا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید