در قسمت اول این مقاله با مفاهیم CFR و FOB بیشتر آشنا خواهیم شد.
قوانین صادرات و واردات در کشورهای مبدا و مقصد ممکن است شباهتها و تفاوتهایی را شامل شوند. که آگاهی از آنها برای کارشناسان لجستیک و افراد شاغل در صنعت حايز اهمیت است.

موافقت نامه های تجارت آزاد

موافقت نامه‌های تجارت آزاد، توافق نامه‌های بین‌المللی در زمینه صادرات و واردات هستند که بین دو کشور امضا می‌شوند. و در آن عوارض وارداتی که در هنگام وارداتِ یک کالا می‌بایست پرداخت شود را حذف می‌کنند.

تعرفه‌های وارداتی

تعرفه‌های وارداتی هزینه‌هایی هستند که هنگام وارد کردن کالا به کشور مقصد، می‌بایست پرداخت شوند. اما هنگامی که کشور صادر کننده و کشور وارد کننده دارای توافق تجارت آزاد هستند، هزینه های ورودی در کشور وارد کننده، حذف می‌شود. این موضوع در درجه اول باعث افزایش همکاری بین دو کشور می‌شود و به هر دو کشور وارد کننده و صادر کننده کمک می‌کند، زیرا هزینه‌های وارداتِ کلی را کاهش می‌دهد و این موضوع بسیاری از کالاها را رقابتی تر می‌کند و برای خریداران بین المللی بسیار جذاب است. موافقت نامه های تجارت آزاد (FTA) همچنین با غلبه بر برخی موانع داخلی باعث افزایش همکاری و سرمایه گذاری بین کشورها می‌شود و آن ها را به ادامه تجارت تشویق می‌کند.

گواهینامه‌های مبدا

وارد کننده درخواست می‌کند که فرستنده، یک گواهی امضا و مهر شده ارائه کند، دلیل این است که آنها می‌توانند گواهی را به مامور گمرک ارائه دهند تا عوارض و گمرکی واردات کاهش داده شده و یا حذف شود.
  • ذکر این نکته مهم است که وارد کننده قبل از رسیدن محموله به این گواهی نیاز دارد تا آنها بتوانند گواهی را به کارگزار ترخیص گمرکی ارائه دهند و به راحتی عبور کنند.
شما به راحتی می‌توانید گواهینامه‌ی مبدا خود را تهیه کنید. این نوشتار را با استفاده از سامانه  incodocs و به صورت آنلاین تایید نمایید.

FOB یا CFR

چند نکته برای درک تفاوت بین صادرات کالا به شکل FOB (free on board) و CFR (cost and freight) وجود دارد. FOB= بدون هزینه‌ی حمل تا روی وسیله نقلیه CFR= هزینه و باربری اگر به روش FOB صادر کنید: شما تنها باید هزینه‌های بارگیری کالا بر روی عرشه‌ی کشتیِ آماده برای صادرات را انجام دهید و تمامی هزینه‌های حمل کالا از انبار شما به بندر و حمل و نقل و کرایه‌ها به عهده شما نخواهد بود. fob shetaban incoterm اگر به روش CFR صادر کنید: هزینه حمل و نقل بین‌المللی برای شما حذف خواهد شد. به این معنی است که شما فاکتور هزینه حمل بار دریایی بین‌المللی (معمولا به دلار امریکا) را دریافت خواهید کرد که معمولا از طریق باربری به شما بازگردانده خواهد شد. اگر فروش و صادرات کالای شما به روش CFR انجام شود. وقتی بر روی آب هستید، کنترل بیشتری بر روی کالای خود دارید تا زمانی که محموله‌ی شما به بندر مقصد نرسد، شما همچنان صاحب کالای خود هستید. در طول عملیات صادرات و واردات، در برخی موارد اگر شما توافق کردید که فروشنده می‌تواند پرداخت را بعد از ارسال کالا انجام دهد. پس می‌توانید از عبارت CFR به عنوان ضمانت استفاده کنید تا زمانی که صورت حساب واریزی را دریافت کنید. cfr shetaban خریدار تنها زمانی می تواند اجناس خود را در مقصد تحویل بگیرد که شما صورت حساب اصلی را دریافت کنید. باید اطمینان حاصل کنید که هزینه بین‌المللی قبل از رسیدن کالا به مقصد پرداخت می شود.  

دیدگاهتان را بنویسید