You are currently viewing زنجیره سرد؛ یکی از ارکان کلیدی حفظ حیات!

پاندمی کرونا و اهمیت حفظ زنجیره سرد واکسن‌های کرونا به ما مجدد اهمیت این حوزه را یادآور شد، زنجیره سرد از حمل دارویی تا حمل مواد غذایی فساد پذیر، شرایط و استانداردهای خاص خودش را دارد، با هم به بررسی زنجیره سرد بپردازیم:

زنجیره سرد چیست؟

زنجیره سرد اشاره به  کنترل دمای محصولات فاسد شدنی برای حفظ کیفیت و ایمنی آنها از نقطه مبدا تا زمانی که زنجیره تامین آنها را به دست مصرف کننده نهایی برساند، را برعهده دارد.

چرا لجستیک‌های زنجیره سرد بیشتر از قبل اهمیت دارد؟

لجستیک‌های زنجیره سرد فرآیندی از حمل و نقل کالاها، داروها و سایر محصولاتی که متکی به محیط هایی با دمای کنترل شده دارند می‌باشد.

برای استفاده از یک زنجیره تامین ساخته شده از روش‌های حمل و نقل و بسته بندی حرارتی و یخچالی، لجستیک زنجیره سرد نیاز به برنامه ریزی دقیق، مهارت‌ها و تجهیزات تخصصی دارد. برای جلوگیری از خراب شدن کالاها، محموله‌ها باید با حداقل تاخیر، به صورت کاملا دقیق هماهنگ شده باشند و از واگن‌های ریلی و کامیون یخچال دار، کشتی‌های باری، کشتی‌های دریایی و حمل و نقل هوایی استفاده کنند.

عناصر زنجیره تامین سرد

از آنجایی که صنایع داروسازی، پزشکی و غذایی در سرتاسر جهان بطور فزاینده‌ای متکی به زنجیره تامین سرد هستند، دیگر افزایش اهمیت جایگاه لجستیک‌های سرد نسبت به قبل تعجب برانگیز نیست؛ فناوری‌های جدید و فرآیندهای لجستیکی درحال آماده سازی روش‌های سریع‌تر و کارآمدتر درلجستیک‌های زنجیره سرد هستند اما اساساً زنجیره سرد از موارد زیر تشکیل شده است:

سیستم سرمایشی (خنک کننده):این سیستم‌ها درجه حرارت مناسب برای پردازش، نگهداری و حمل ونقل کالاها فراهم می آورند.

مخازن سرد: چه در حال انتظار حمل باشید یا بین پردازش و توزیع، مخازن سرد این اطمینان را به شما می‌دهند که محصولات خراب نخواهند شد.

حمل و نقل سرد: وسایل نقلیه تخصصی که کالاها را در محیط کنترل شده با دما و رطوبت مناسب حمل می‌کنند.

فرآوری و توزیع سرد: مدیریت تخصصی محصولات قبل از آخرین کیلومتر تحویل، این اطمینان را می‌دهند که محصولات حتی درطول زمانی‌که در حال بسته بندی در محفظه‌ها، پالت‌ها و جعبه‌ها هستند در محیطی بهداشتی و در دمای مناسب نگهداری شده‌اند.

چرا زنجیره تامین انقدر اهمیت دارد؟

یکی از دلایل فزاینده کارآمدی لجستیک زنجیره سرد توانمندی آن در به حداقل رساندن هدر رفتن محصولات است؛ اسراف مواد غذایی، مخصوصا در جهان در حال توسعه، یکی از نتایج نگهداری و توزیع ضعیف مواد غذایی است.

زنجیره تامین سرد در زمان همه گیری جهانی کووید19 خود را در کانون توجه یافت؛ جدا از اینکه حمل ونقل در رساندن واکسن به مردم در سرتاسر جهان مورنیاز خواهد بود، وضعیت «عادی جدید» تحویل آنلاین برای مواد غذایی،  بویژه دارو به این معنا است که تقاضا برای مخازن و حمل و نقل سرد برای تهیه مواد غذایی تازه در حال افزایش است .

حداکثر سرعت لجستیک ها و زنجیره سرد

یک زنجیره سرد کارآمد نه تنها به تجهیزات مناسب و کارکنان بسیار ماهر بلکه به یک برنامه ریزی موثر نیز متکی است زیرا کوچکترین تاخیر می‌تواند اثرات بسیار زیادی روی کالاهای فاسد شدنی داشته باشد؛ از دست دادن کیفیت محصول یا یک محموله خراب، هم برای فرستنده و هم برای کاربر نهایی می‌تواند پرهزینه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید