You are currently viewing حمل بین وجهی؛ پاسخ بهینه به نیاز لجسیتک امروز!

حمل و نقل بین وجهی به جابجایی بار با دو یا چند روش حمل و نقل اشاره دارد؛ با بارگیری محموله در کانتینرهای چندوجهی، محموله‌ها می‌توانند به طور یکپارچه بین کامیون‌ها، قطارها و کشتی‌های باری حرکت کنند.

محموله‌های بین وجهی معمولاً به یکی از این دو دسته تقسیم می‌شوند: بین وجهی بین‌المللی یا بین وجهی داخلی.

محموله‌های بین المللی چند وجهی در کانتینرهایی به طول 6 یا 12 متر سفر می‌کنند؛ از آنجایی که محموله‌های بین‌المللی چند وجهی بین کشتی‌های حمل‌ونقل اقیانوسی، کامیون‌ها و قطارها حرکت می‌کنند، محصول در تمام مدت در یک کانتینر باقی می‌ماند؛ محموله‌های داخلی چند وجهی در کانتینرهای به طول 16 متر حرکت می‌کنند؛ اگر چه این نوع حمل و نقل به عنوان «بین‌وجهی داخلی» نامیده می‌شود، اما هنوز ممکن است محصولات از خارج از کشور وارد شده باشند؛ تفاوت اصلی در این است که پس از رسیدن محصولات به بندر در کانتینرهای بین‌المللی به طول 6 یا 12 متر، آنها به کانتینرهای داخلی به طول 16 متر منتقل می‌شوند.

زمانی‌که محصولات بین کامیون‌ها و قطارها در کانتینرهای داخلی بین وجهی حمل می‌شوند، روند حمل و نقل بین وجهی اینگونه کار می‌کند:

  • محصولات در یک کانتینر روی کفی یک کشنده قرار می گیرد.
  • کشنده کانتینر را از طریق یک تیغه می‌کشد که معمولاً برای فاصله کوتاهی است؛ این حرکت کشنده اغلب به عنوان “درایاژ” نامیده می‌شود.
  • دریاژ نوعی از حمل و نقل کالاها در مسافت های کوتاه در صنعت لجستیک و حمل و نقل است.
  • در سکو، کانتینر از روی کفی کشنده بلند می شود و از طریق قطار برای مدت طولانی حمل می‌شود.
  • زمانیکه کانتینر به تیغه کشنده  بعدی می‌رسد ، مجددا به یک کامیون دیگر انتقال داده می‌شود تا به انبار، فروشگاه یا مرکز توزیع تحویل داده شود.

مزایای حمل و نقل بین وجهی چیست ؟

حمل و نقل بین وجهی مزایای زیادی دارد، از جمله:

  • اثربخشی هزینه
  • اثربخشی سوخت
  • ظرفیت در دسترس
  • پایداری در مقایسه با حمل و نقل طولانی مدت
  • خدمات ثابت و قابل اعتماد

چرا حمل‌کنندگان باید به حمل و نقل بین‌وجهی اهمیت دهند؟
با کنار هم قرار دادن این مزایا، روش بین وجهی می‌تواند به حمل کننده‌ها یک روش جایگزین هوشمند تنها از طریق کامیون ارائه دهد؛ حمل و نقل بین وجهی به شرکت‌ها امکان دسترسی به راه آهن را می‌دهد، حتی زمانی که تأسیسات آنها یا مشتری آنها به هیچ ریل مستقیمی دسترسی ندارند، از همه مهمتر به آنها اجازه می‌دهد بدون هیچگونه سرمایه‌گذاری از مزیت‌های راه‌آهن بهره ببرند.

اقتصاد بین وجهی

یگر رئیس و مدیر عملیاتی گروه های که از این نوع حمل ونقل استفاده می‌کند می‌گوید: “بین وجهی (Intermodal) یک راه عالی برای حمل‌کننده‌ها برای جابه‌جایی کالا است، به‌ویژه برای منافع اقتصادی.” این یک روش مصرف سوخت  به طورموثرتر و مقرون به صرفه تر برای جابجایی کالاها در انواع حمل و نقل با مسافت طولانی تر می‌باشد که در مقابل کامیون شما شاهد پس انذاز بسیار بیشتر و مصرف سوخت اقتصادی تر باشید؛ این یک راه حل بسیار مقرون به صرفه و با ظرفیت در سطح خدمات بسیار ثابت است.

یگر معتقد است: از آنجایی که شرکت‌های بیشتر و بیشتری، به ویژه در خرده‌فروشی، به این فکر می‌کنند که چگونه می‌توانند به روشی مقرون‌به‌صرفه به مشتریان خود نزدیک‌تر شوند، intermodal این راه‌حل را ارائه می‌دهد؛ او گفت: “شما باید بتوانید محصولات را به سرعت، به موقع و با خدمات عالی به آنها برسانید.” زمانی که به مشتریان خود فکر می‌کنیم، که 45 درصد از آن‌ها خرده فروش هستند، برای ما بسیار مهم است که بتوانیم خدمات خود را به موقع و تا آخرین محموله تحویل دهیم. انتقال  بین وجهی (Intermodal)یک راه حل واقعا موثر برای شرکت ها برای جبران افزایش هزینه‌های حمل است، اما همچنین این کار را با خدمات بالا و یک راه حل بدون مشکل، از واردات تا مشتری نهایی انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید